Yükleniyor
Banner Image

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi

Hizmetler / Ticaret Bakanlığı / Sağlık Turizmi Yetki Belgesi

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi

Sağlık turizmi alanında faaliyet gösterecek olan sağlık kuruluşları ve A grubu acente statüsünde olan aracı kurumlara sağlık turizmi faaliyeti için mevzuattaki kriterleri karşıladığına dair Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir faaliyet izin belgesidir.

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Ne işe yarar?

1) Yabancı hastayı muayene ve tedavi edebilmek
2) Reklam ve tanıtım kısıtlamalarından istisna tutulmak
3) Devlet desteklerinden faydalanmak
4) Gelir Vergisi indirimi ve KDV muafiyetinden faydalanmak vb…

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi

Sağlık Turizmi Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Sağlık turizmi kapsamında yer alan teşvikleri alabilmek için öncelikle sağlık kuruluşlarının, ilgili il sağlık müdürlüğünden veya ilçe sağlık müdürlüğünden “Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi” alması gerekmektedir. Aracı kuruluşlar ise doğrudan il sağlık müdürlüğüne başvuru yapmak zorundadır. Sağlık turizmi yetki belgesi 45-60 gün gibi bir süreçte ilan edilmekte olup belgenin Ankara’da Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden, sertifikaya başvuran birim sorumlusu veya birim sorumlusunun yetkilendirdiği mesul müdürünün alması gerekmektedir.

Sağlık Turizmi Yetki Belgesini Kimler Alabilir?

Sağlık Turizmi Yetki Belgesini; A Grubu Acente Belgesi olan sağlık turizmi aracı kuruluşlarının ve sağlık kuruluşları olan poliklinikler, özel muayenehanesi olan doktorlar, tıp merkezleri ve hastanelerin alması gerekmektedir.

Sağlık Turizmi Yetki Belgesinin Maliyeti Nedir?

Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi bedeli 2024 yılı için 10.300 TL dir.

Sağlık hizmetleri genel müdürlüğü