Yükleniyor
Banner Image

Yurt Dışı Fuar Destekleri

Hizmetler / Ticaret Bakanlığı Destekleri

Yurt Dışı Fuar Destekleri

Desteğin Kapsamı Nedir?

Fuar destekleri kapsamında Bakanlığın belirttiği şartları kapsayan fuarların organizasyonu veya katılımına ilişkin giderleriniz %50-%70 oranında desteklenir.

Yurt Dışı Fuar Destekleri
FUAR ORGANİZASYON DESTEKLERİ
Destek Kalemi
Destek Oranı %Destek Tutarı (TL)
Bakanlık Tarafından Belirlenen Fuarlar Kapsamı Dışında Kalan Yurt Dışı Fuarları Tanıtımı İçin50%2.794.814
Bakanlık tarafından Belirlenen Yurt Dışı Fuarları Tanıtımı İçin50%5.591.174

İlgili tablo kapsamındaki destek üst limitleri her takvim yılı başında (TÜFE + Yİ-ÜFE)/2 oranında güncellenir.

İlgili giderler genel olarak; (Organizasyon için)

  • Defile giderleri,
  • Fuar konusu sektörler ile ilgili seminer, basın toplantısı veya duyuru giderleri,
  • Milli katılım organizasyonları kapsamında fuar alanı/merkezinde organizasyonu tanıtıcı reklamlar ile Türk ihraç ürünleri ve yabancı firma katılımlı sektörel fuarlarda fuar alanı/merkezi haricinde organizasyonu tanıtıcı reklam giderleri,
  • Videowall ve multivizyon gösterileri ve giderleri,
  • İnternet, mobil ve benzeri dijital ortamları da içeren yazılı ve görsel iletişim veya reklam kampanyalarının yayımlanmasına dair hizmetlere ilişkin giderleri,
  • Fuarın düzenlendiği ülkede, yabancı dilde yayın yapan ana akım kitle iletişim araçlarda veya yabancı ülke/ülkelerde yayımlanan sektörel dergilerde gerçekleştirilecek reklamlara ilişkin giderleri,
  • İkili iş görüşmelerinin gerçekleşeceği alanın kiralanması, ihtiyaç duyulması halinde ikili iş görüşmesi faaliyetinin gerçekleşmesi için gerekli teknik ekipman ve ikili iş görüşmesine yönelik eşleştirme hizmetlere ilişkin giderleri (tercüme, yemek ve ikram giderleri hariç),
  • Yurt dışı fuar organizasyonu toplam alanının %10’unu geçmemek üzere, yalnızca yurt dışı fuar organizasyonu katılımcılarının ürünlerinin toplu olarak sergileneceği trend alanı harcamalarına ilişkin giderlerdir.

*Organizasyona yönelik giderlerin desteklenmesi için fuar başlangıç tarihinden en geç 2 ay öncesinde başvuru yapılması gerekmektedir.

FUAR KATILIM DESTEKLERİ
Destek Kalemi
Destek Oranı %Destek Tutarı (TL)Destek AdetiDestek Adeti (KOSGEB Mikro işletmeler için)
Genel Nitelikli Yurt Dışı Fuar Katılımı50% - 70%418.681Bir takvim yılında en fazla 5 adet fuar katılımı desteklenir.Bir takvim yılında en fazla 10 adet fuar katılımı desteklenir.
Sektörel Nitelikli Yurt Dışı Fuar Katılımı50% - 70%698.317Bir takvim yılında en fazla 5 adet fuar katılımı desteklenir.Bir takvim yılında en fazla 10 adet fuar katılımı desteklenir.
Prestijli Yurt Dışı Fuar Katılımı50% - 70%2.096.497Bir takvim yılında en fazla 2 adet fuar katılımı desteklenir.-

İlgili tablo kapsamındaki destek üst limitleri her takvim yılı başında (TÜFE + Yİ-ÜFE)/2 oranında güncellenir.

İlgili giderler genel olarak; (Katılım için)

  • Yer kirası ve stant giderleri.
  • Son 3 aya dönük geçmişte katılmış olduğunuz fuar katılım faaliyetlerinize ilişkin giderler için destek başvurusunda bulunulabilinir.

Ticaret Bakanlığı Yurt Dışı ve Yurt İçi Fuar Destekleri

Şirketiniz bünyesindeki fuar katlım/organizasyon faaliyetine ilişik giderlerinizin destek kapsamında değerlendirilmesi için Teşvik Akademi ile irtibata geçebilirsiniz.

Teşvik Akademi, devlet destekleri ve hibe programları konusunda mevzuata hakim, deneyimli ve uzman kadrosu ile şirketinizin işlemlerini yürütmektedir. Devlet destekleri ve hibe programlarında şirketinizin işlemlerini mevzuata tabi şekilde yürüterek yanlış veya eksik kazanç sağlamasını engellemektedir. Sürekli artan ve güncellenen mevzuatı sizin yerinize takip eder. Yeni devlet destekleri ve hibe programlarını takip eder. Şirketinize uygun olabilecek destek ve programlarını tarafınıza sunar.

accordion-image