Yükleniyor
Banner Image

Enerji Verimliliği Destek Programı

Hizmetler / KOSGEB / Enerji Verimliliği Destek Programı

Enerji Verimliliği Destek Programı

Programın Kapsamı Nedir?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin enerji verimliliği konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, bu konuda gerekli stratejilerin oluşturulması, bu stratejiler doğrultusunda kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Enerji Verimliliği
KOBİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ DESTEK PROGRAMI DESTEKLERİDestek Üst Limiti (TL)Destek Oranları
Elektrik Motorları Etüt Hizmeti Desteği5.000%100
10.000
Elektrik Motorları Değişim Giderleri Desteği          200.000%75
400.000
Enerji Etüt Hizmeti Desteği30.000%75
Verimlilik Artırıcı Giderler Desteği900.000%50

Elektrik Motorları Etüt Hizmeti Desteği kapsamında elektrik motorları etüt hizmeti başlangıç tarihinden önceki son 12 ay içinde toplam enerji tüketimi 10 TEP’ten 50 TEP’e kadar olan işletmeler için 5.000 TL, 50 TEP’ten 100 TEP’e kadar olan işletmeler için 10.000 TL’dir.

Elektrik Motorları Değişim Giderleri Desteği kapsamında elektrik motorları etüt hizmeti başlangıç tarihinden önceki son 12 ay içinde toplam enerji tüketimi 10 TEP’ten 50 TEP’e kadar olan işletmeler için 200.000 TL, 50 TEP’ten 100 TEP’e kadar olan işletmeler için 400.000 TL’dir.

Enerji Etüt Hizmeti Desteği kapsamında enerji etüt hizmeti başlangıç tarihinden önceki son 12 ay içinde toplam enerji tüketimi 100 TEP’ten 1000 TEP’e kadar olan işletmeler için 30.000 TL’dir.

Verimlilik Artırıcı Giderler Desteği kapsamında enerji etüt hizmeti başlangıç tarihinden önceki son 12 ay içinde toplam enerji tüketimi 100 TEP’ten 1000 TEP’e kadar olan işletmeler için 900.000 TL’dir.

Destek programının süresi

Destek programının süresi işletme için 2 yıldır.
İşletmeler, destek programının tamamlandığı tarihten itibaren, bir defaya mahsus olmak üzere başvuru yapması şartı ile destek programından yeniden yararlanabilir.
Ancak, işletmeler, yararlandığı ilk destek programındaki destekler için ikinci destek programında yararlanamazlar.

Destek programı kapsamındaki destekler

Elektrik motorları etüt hizmeti desteği
Elektrik motorları değişim giderleri desteği
Enerji etüt hizmeti desteği
Verimlilik artırıcı giderler desteği
Elektrik motorları etüt hizmeti desteği

Elektrik motorları etüt hizmeti desteği

İşletmelerin elektrik motoru değişimi konusunda mevcut durumlarını tespit ederek ihtiyaçlarını belirlemelerine yönelik alacakları etüt hizmetine destek verilir. İaşe, ulaşım, konaklama, vb. giderler desteklenmez.

Elektrik motorları değişim giderleri desteği

İşletmelerin elektrik motorları etüt hizmeti desteğinde belirlenen ihtiyaçlarına yönelik motor değişim giderine destek verilir.

Enerji etüt hizmeti desteği

İşletmelerin enerji verimliliği konusunda mevcut durumlarını tespit ederek ihtiyaçlarını belirlemelerine yönelik alacakları etüt hizmetine destek verilir. İaşe, ulaşım, konaklama, vb. giderler desteklenmez.

Verimlilik artırıcı giderler desteği

İşletmelerin enerji etüt hizmeti desteğinde belirlenen ihtiyaçlarına yönelik verimlilik artırıcı giderlerine destek verilir.

Enerji Verimliliği Destek Programı

Firmanıza uygun devlet destekleri hakkında detaylı bilgi almak için Teşvik Akademi ile irtibata geçebilirsiniz.

Teşvik Akademi, devlet destekleri ve hibe programları konusunda mevzuata hakim, deneyimli ve uzman kadrosu ile şirketinizin işlemlerini yürütmektedir. Devlet destekleri ve hibe programlarında şirketinizin işlemlerini mevzuata tabi şekilde yürüterek yanlış veya eksik kazanç sağlamasını engellemektedir. Sürekli artan ve güncellenen mevzuatı sizin yerinize takip eder. Yeni devlet destekleri ve hibe programlarını takip eder. Şirketinize uygun olabilecek destek ve programlarını tarafınıza sunar.

accordion-image